EMLÉKTÁR

Családkutatás, históriák, vitézek emlékezete ...

HOGYAN KUTASSUNK VÁLTOZATOSABBAN?

Akik mostanában állnak neki a családkutatásnak, szinte azonnal csapdába eshetnek - méghozzá a szoftverek és a mesterséges intelligencia csapdájába.

Kutatás során felmerülhet az a téves elképzelés, hogy az egyetlen fontos és lehetséges tevékenység az adatokat gépi segítséggel összekapcsolgatni. Majd kapcsolgatásba kezdünk háttértudás és mögöttes tartalmak nélkül. Ami azt eredményezheti, hogy az őseikről három adaton kívül szinte semmit sem fogunk megtudni. Mivel minél távolabbra jutunk az időben, az anyakönyvek annál szűkszavúbbak, kevesebb és drágább a papír és a tinta ...

Emiatt sem elég, ha az ősök megismeréséhez csak és kizárólag egyetlen rendszer anyakönyveit olvasgatjuk. Előbb vagy utóbb rákényszerülünk a külső környezet vizsgálatára ahhoz, hogy bizonyos személyeket megtaláljunk. Ehhez különböző egyéb adatbázisokra és  forrásokra is szükségünk lesz, de más segédeszközöket is kénytelenek leszünk kezünkbe venni (szótárak, naptárak, térképek...). 

ÍME ÖT HASZNOS TÁRHELY, amely több adatbázist vagy adatbázisok egyvelegét tartalmazza, azaz egy-egy meta-szolgáltatóhely, így előbbre visz a kutatásban:

INTERNET-ELŐFIZETŐKNEK "INGYENESEN"

1. HUNGARICANA - A Hungaricana igen értékes elemei a kutatók számára a Térképtár, az Oklevéltár és a Dokumentumtár. Ingyenessége még külön erénye. A Térképtár szekcióban kiemelkedően fontos és hasznos kezet nyújt a Monarchia kataszteri térképe. A dokumentumtárban az iskolai értesítők, a helytörténeti kiadványok, és az összeírások, urbáriumok rengeteg adatot rejtenek. 

https://www.hungaricana.hu/hu/

2. ADATBÁZISOK ONLINE - Ugyancsak ingyenes adattár, amely szintén adatbázisok sokaságát tartalmazza. Mindennapos használati bázist jelenthet a kutatóknak a három nagy országos összeírás (1715, 1720, 1828), továbbá az első világháború hőseinek hiányos és 1848-nak a részletes feldolgozása. Kicsit gyakorlottabbak szívesen keresgélnek a Címerek adattárában is. 

https://adatbazisokonline.mnl.gov.hu/

3. HADTÖRTÉNETI INTÉZET ÉS MÚZEUM - Elkerülhetetlen felület a számos háború hőseinek és áldozatainak felkutatásához. Ebben kiemelkedik az Első világháború hőseinek gyűjteménye, amely sokkal több adattal rendelkezik, mint az Adatbázisok Online (bár néhol fedik egymást, ezért párhuzamos használatuk javasolt), illetve a Második világháború hőseit és veszteségeit feldolgozó adattár.

https://katonahoseink.militaria.hu/

 

INTERNET-ELŐFIZETŐKNEK "INGYENESEN" ÉS ELŐFIZETÉSSEL

4. ARCANUM - Az Arcanum részben ingyenes, részben előfizetéses tartalmakat kíbnáló hatalmas adatbázis, amelyben mindannyian érdekes információkra bukkanhatunk. Érdemes segítséget nyújt az iskolai dokumentumok felderítésében, a régi újságokban megtalálhatjuk a gyászjelentéseket, de a fontos egyéb eseményeket is. Bőséggel kínál komplett családtörténeti munkákat, könyveket.

https://www.arcanum.com/hu/

5. Magyar Családtörténeti Egyesület (MACSE) - Részben ingyenes, részben előfizetést igénylő tartalmakkal rendelkezik. Hatalmas közösségi munka eredménye, egyik érdekes és hasznos segédlete például az iskolai tablógyűjtemény. A tematikai jellegű molnárok gyűjteménye pedig gyakorlatilag unikum. 

https://macse.hu/society/adattarak.php

 

Minden egyes adatbázisnak megvannak a maga előnyei illetve hátrányai egyaránt - ám ha párhuzamosan használunk többet egyszerre, mindannyian könnyebben boldogulhatunk az adatok feltárásában, feldolgozásában, illetve a kutatási monotóniát is oldja, és hozzájárul ahhoz, hogy a múltat ne unalmas adatkapcsolgatásnak és arcok nélküli névsoroknak véljük! 

 

Folytatás következik, addig is kellemes idutazást!

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 26
Tegnapi: 12
Heti: 93
Havi: 180
Össz.: 4 335

Látogatottság növelés
Oldal: Családkutatás - Hasznos adatbázisok
EMLÉKTÁR - © 2008 - 2025 - szarvastanya.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weblap készítő egyszerű. Weboldalak létrehozására: Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »