EMLÉKTÁR

Családkutatás, históriák, vitézek emlékezete ...

TÉVEDÉSEK VÍGJÁTÉKA avagy ...

vannak olyan megrögzött elképzelések, amelyek befolyásolják egyes kutatók gondolkodását, s ezek miatt nem tudnak előrehaladni.

 

1. "Minden fent van az interneten" - Merőben téves elképzelés abban a tudatban keresgélni, hogy majd a fotelben ücsörgéssel, csak a hálót bámulva azonnal minden megoldódik magától. Az internet mindenhatóságába vetett hit igen kártékony illúzió! Szerencsére hatalmas mennyiségű információ hiányzik a netről és még nem tudott mindent elnyelni a mesterséges intelligencia. Elképzelhető, hogy az, amit az interneten keresgélünk, egy elfelejtett vagy eldugott dobozban, valami pincében vagy padláson lapul. A hajdani fotóknak minimális százaléka látható bármely weboldalon, bármennyit is töltenénk fel, nem kapunk teljes mennyiséget. 

2. Az egész Föld összerakható egy nagy "világfán" - A Mormon Egyház által sugalmazott ötlet egy óriási megtévesztés, alapja az a liberális maszlag, amely szerint a Földön mindenki mindenkinek rokona. Ez közel sem igaz! Emellett pedig valójában minden családfának csak a legtetején lévő ágacskáit és levélkéit nézegetjük. Egy bizonyos mélységig tudunk lehatolni, s az minimális, de egy fa gyökeréig sosem juthatnánk el - amennyiben ez máig rendelkezésre álló írásbeli dokumentumokon múlna.

3. "Az ősfa egy generációnként duplázódó rajzon ábrázolható" - Ezrével osztogatják mindenféle csoportokban és weboldalakon a tévhitet, melynek csak részben van igazsága. Lévén az ágak itt-ott összeérnek, ugyanis kevés emberből lett a sok.

4. "Az emberek sokaságának élete csupán három adat, amit hozzákapcsolgatunk más adatokhoz" - A materializmus magas szintjére érkeztünk, ahol már csak számsorokból áll az élet. Erről meggyőződhetünk, ha olvasgatjuk a saját dokumentumainkat, és próbáljuk megkeresni a rengeteg kódot és adathalmazt, amivel ellátnak minket (mint a beszámozott birkákat) születésünk pillanatától kezdve. Ahogy haladunk előre az időben, egyre több és több az adat, ám ezeknek sokasága számsor. Kérdezzük meg önmagunkat: mi szeretünk számsorok lenni? Ha magunkat nem tekintjük annak, akkor a nagypapát miért is?

5. "Az összeírásokból semmit sem lehet megfejteni" - Rengeteg hobbi-kutató hangoztatja, hogy semmit sem érnek a régi dokumentumok, amelyekben csupán felsorolások és birtokokat érintő nyilvántartások olvashatók. Méghozzá azért, mivel ebből közbvetlenül nem lehet adatot a másik adathoz kapcsolni - nem tudjuk meg, ki kinek a gyermeke, hogy hívták a feleségét a jobbágynak stb. Akkor pedig minek is? Az összeírások segítenek megtalálni egy-egy személyt, elárulják a család életkörülményeit és társadalmi hovatartozását, illetve a mozgásterének nagyságát is (ott volt-e azon az adott helyen háromszáz évig, vagy ki sem tehette onnan a lábát). S bizony léteznek olyan összeírások, ahol a családfőnek a fiait is feltüntetik, akár 1600-ban is.

 

S ez csupán öt sarkalatos téveszme, ami terjed szájról szájra, pontosabban weboldalról weboldalra, kutatócsoportról más csoportra.... Ezekkel a tévedésekkel leszámolva új ösvényekre juthatunk!

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 17
Tegnapi: 12
Heti: 84
Havi: 171
Össz.: 4 326

Látogatottság növelés
Oldal: Családkutatás - Hogyan ne ...
EMLÉKTÁR - © 2008 - 2025 - szarvastanya.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weblap készítő egyszerű. Weboldalak létrehozására: Ingyen weblap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »